Jakie wyposażenie do akwarium dla Bojownika. Czy filtr musi być?

przez | 2 maja 2020

W tym wpisie skupimy się na wyposażeniu dla Bojownika i odpowiemy na pytanie, tak często zadawane, czy filtracja jest potrzebna rybie, która oddycha powietrzem atmosferycznym

Grzałka

Bojownik musi mieć obowiązkowo w akwarium grzałkę. Ryba pochodzi z ciepłych rejonów i tym samym musi mieć zapewnioną odpowiednią temperaturę. Optymalna temperatura to 26-28 °C. W niższej temperaturze ryby stają się ospałe i mogą chorować. Z grzałki można zrezygnować tylko w przypadku gdy temperatura w naszym pomieszczeniu jest powyżej 25°C zarówno w dzień jak i w nocy.

Ważną rzeczą jest aby kupić grzałkę do naszego akwarium z termostatem, jest to grzałka, która dba o to żeby temperatura była na stałym poziomie (sama się włącza i wyłącza). Obecnie na rynku, przeważająca część grzałek jest wyposażona w termostat.

Pokrywa na akwarium

Po grzałce drugą najważniejszą rzeczą jest pokrywa na akwarium. Chodzi o to, że akwarium musi być przykryte, aby Bojownik nie przeziębił sobie błędnika – labiryntu – czyli część układu oddechowego. Prościej mówiąc, temperatura powietrza nad taflą wody, powinna być w tej samej temperaturze, co woda w akwarium. Maksymalna dopuszczalna różnica to 2-3 °C.

Najlepiej kupić akwarium z gotową pokrywą. Zestawy często mają również wbudowane oświetlenie w pokrywę. Jeżeli akwarium nie ma pokrywy, to można dokupić szybkę nakrywkową, są różne rozmiary. Można również zamówić u szklarza kawałek szyby na wymiar, koszt to kilkanaście złotych.

Termometr

Termometr musi być, gdyż musimy codziennie kontrolować temepraturę wody. Oczywiście grzałka z termostatem zapewnia nam stałą temperaturę, jednak urządzenia mają to do siebie, że potrafią się zepsuć i bez termometru możemy być tego nieświadomi. Również w czasie upałów gdzie temperatura przekracza w lato 30 stopni, warto delikatnie schłodzić wodę jeśli ma więcej niż zalecane wartości.

Filtr

W internecie można przeczytać, że filtracja Bojownikowi jest zbędna. Po części jest to prawdą. Z filtracji można zrezygnować w akwariach ustabilizowanych biologicznie z dużą ilością roślin. Należy jednak pamiętać, że takie akwarium jest nie do stworzenia dla początkującego człowieka, który z akwarystyką nie miał wcześniej nic wspólnego. Więc praktycznie rzecz biorąc filtr jest nam potrzebny i wręcz obowiązkowy.

Dzięki filtrowi, woda będzie czysta, a całe akwarium będzie posiadało cyrkulacje. Dodatkowo woda będzie napowietrzona i rośliny w akwarium będą mogły się dobrze rozwijać.

Przeczytaj koniecznie: Jaki filtr dla bojownika?

Wystrój

Podłoże – Bojownikowi przydałoby się również jakieś podłoże. Wybór jest tak naprawdę ogromny. Możemy wykorzystać zwykły żwirek, piasek, podłoże aktywne i inne. Kolor również jest dowolny, choć odpowiedniejsze byłoby podłoże ciemne. Należy unikać sztucznego podłoża w kolorach jaskrawych (różowy, żółty).

Pamiętajmy aby wybierać podłoże, które nie wpłynie na parametry wody lub nie będzie ich w drastyczny sposób zmieniać.

Korzeń – Przyda nam się w akwarium, gdyż jest bardzo dobrym elementem ozdobnym. Dodatkowo można posadzić na nim różne rośliny np. Anubiasy. Dodatkowo pod korzeniem ryba może znaleźć miejsce, w którym się schroni.

Rośliny – Muszą być i najlepiej gdyby były również rośliny pływające po tafli wody. Jakie konkretnie rośliny dowiesz się z artykułu – Jakie rośliny dla Bojownika.

Kamienie – Ostatnią rzeczą są kamienie, które nadadzą naszemu akwarium odpowiedniego klimatu. W wyborze kamieni należy się kierować nie tylko stroną wizualną, ale również trzeba zwrócić uwagę na to (jak w przypadku podłoża) czy nie zmienią nam parametrów wody, zwłaszcza pH.

Tak wygląda podstawowe wyposażenie każdego akwarium dla Bojownika. Jeśli wyposażysz swoje akwarium w podane rzeczy, twoja ryba na pewno będzie się czuła dobrze.

Najważniejsze
Pamiętaj, że jeśli nie mieszkasz w ciepłych krajach, to grzałka i pokrywa na akwarium jest najważniejsza.

Jedna myśl nt. „Jakie wyposażenie do akwarium dla Bojownika. Czy filtr musi być?

  1. Rybcia

    Ja popełniłem ten błąd i zacząłem hodowlę od akwarium 10 litrów, niestety Bojownik mało się w nim ruszał a po przełożeniu do większego 20 litrów od razu ożył.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *