Jakie rośliny wybrać dla Bojownika do akwarium na start

przez | 10 maja 2020

Po co rośliny?

Rośliny w akwarium to niemal konieczność jeśli chcemy by nasza ryba czuła się dobrze. Bojowniki jak każde inne ryby potrzebują jakichś roślin w akwarium i w tym właśnie wpisie, przedstawimy wam kilka roślin, które są odpowiednie dla tej ryby, oraz co najważniejsze są łatwe w hodowli.

Na samym początku musimy wam odradzić wszelkiego rodzaju sztuczne rośliny, które poza efektem wizualnym (co też jest sprawą dyskusyjną) nie spełniają właściwie żadnej innej funkcji. Pamiętajmy, że żywe rośliny w akwarium dają dużo korzyści. Wśród korzyści można wymienić;

  • Produkują tlen
  • Obniżają poziom amoniaku, azotanów i fosforanów (lepsze parametry wody)
  • Zapobiegają glonom
  • Dają schronienie rybom

Tak więc, korzyści z całą pewnością przemawiają za tym, by kupić kilka roślinek do akwarium. A co dokładnie kupić dla Bojownika? Skupimy się na roślinach, które sadzimy na dnie i te pływające na tafli wody.

Rośliny na tafle wody dla Bojownika

Rośliny, które świetnie się nadają dla Bojownika Syjamskiego. Uwzględniliśmy tutaj warunki w jakich żyje ryba, czyli szczególnie temperaturę wody oraz to, że będziemy mieć mniej światła w akwarium po przykryciu tafli roślinami pływającymi.

Limnobium rozłogowe

Pierwsza propozycja pływającej rośliny. Limnobium bardzo szybko adaptuje się do nowych warunków, więc po wsadzeniu do akwarium właściwie od razu rośnie. Wzrost jest jej atutem, gdyż jest bardzo szybki. Listki osiągają do 3 cm długości, a całość przypomina kształt rozety.

Wymagania

Roślina wymaga dość silnego światła, wilgotnego i ciepłego powietrza, które zapewnimy dzięki pokrywie na akwarium. Warto też dodać jakieś pierwiastki śladowe, gdyż woda powinna posiadać jakieś związki mineralne. Temperatura 20-30 °C pH 6-8, woda średnio twarda.

Salvinia Natans

Roślina, która bardzo szybko się rozrasta. Jeżeli zależy nam na obsadzeniu większej powierzchni tafli wody, to Salvinia Natans będzie idealna. Dzięki niej stworzymy zielony dywan. Roślina jest również bardzo dobra przy starcie nowego akwarium, gdyż wyciąga nadmiar szkodliwych związków z toni wodnej.

Wymagania

Jak w przypadku Limnobium roślina potrzebuje dużo światła i związków odżywczych w wodzie. Temperatura 20-30 °C, pH 5-9, woda miękka – twarda.

Rośliny na dno

Jeżeli mamy już tafle wody zapełnioną roślinami pływającymi, to czas na sadzenie lub mocowanie roślin. Spójrzmy co nadaje się na dno.

Anubiasy (Bartera i nana)

Anubiasy mają tą zaletę w akwarium dla Bojownika, że jeśli przykryjemy tafle wody roślinami pływającymi, to osiągniemy dość duże zaciemnienie i tu właśnie świetnie odnajduje się Anubias ponieważ nie potrzebuje on dużo światła i wręcz wymagane jest, by umieszczać go w miejscach zacienionych w przeciwnym razie szybko łapie glony i niestety umiera. Czyli jak widzimy idealnie wpasuje się nam ta roślina w nasze akwarium.

Co do temperatury, to również jest to roślina, która spokojnie może żyć w temperaturze do 30°C.

Polecamy dwie odmiany Anubiasów, Bartela i Nana, ale jest wiele innych i śmiało można wybrać to co nam pasuje. Pamiętajmy, że tych roślin nie sadzimy w podłożu, a jedynie przywiązujemy lub w inny sposób mocujemy do korzeni, kamieni czy innych ozdób w akwarium. Jeżeli chcemy ją posadzić to pamiętajmy, że stożek wzrostu musi być odkryty. Rośliny te wolno rosną.

Microsorium pteropus

Kolejna roślina, która nie potrzebuje dużo światła, dodatkowo jest łatwa w uprawie. Również jak w przypadku Anubiasów nie zakopujemy rośliny a mocujemy do korzenia lub kamienia.

Jakie rośliny do sadzenia?

Tu mamy dowolność i możemy wybrać co nam się podoba. Jedyne na co należy zwrócić uwagę przy wyborze roślin to;

  • Temperatura
  • pH
  • Wymagania świetlne
  • Twardość wody

2 myśli nt. „Jakie rośliny wybrać dla Bojownika do akwarium na start

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *