Jakie parametry wody dla Bojownika

O parametrach wody

Czy zastanawiałeś się kiedyś jakie masz parametry wody i jak bardzo mogą one wpłynąć na kondycje twojego Bojownika Syjamskiego?

Stan wody jaką masz w akwarium, może wpływać na twoją rybę na wiele sposobów. Gdy twoja rybka zachoruje lub będziesz widzieć niepokojące objawy, pierwsze co powinieneś zrobić to właśnie sprawdzić parametry wody.

Regularne testy są niestety koniecznością jeśli chcemy utrzymać naszego Bojownika w świetnym zdrowiu i kondycji. Tak więc trzeba się zaopatrzyć w zestaw testów i wykonywać je codziennie przynajmniej przez pierwsze 3 tygodnie zanim w naszym akwarium parametry się nie ustabilizują.

Poniżej znajduje się lista najważniejszych parametrów wody, które trzeba kontrolować:

 • Temperatura
 • Amoniak NH3/NH4
 • Azotyny NO2
 • Azotany NO3
 • pH
 • GH
 • KH

Temperatura

Codziennie kontrolujemy aby była na stałym i odpowiednim poziomie. Potrzebujesz oczywiście termometru akwarystycznego. Termometr najlepiej umieścić w dużej odległości od grzałki w akwarium.

Amoniak NH4/NH4

Amoniak jest powodowany przez

 • Odchody ryb pozostające na dni
 • Mocz ryb
 • Procesy gnilne pożywienia dla ryb
 • Materia roślinna

Amoniak jest śmiertelnym zagrożeniem dla ryb, zwłaszcza dla Bojowników. Nawet jego niewielkie ilości (<0,25 ppm) może powodować bardzo groźne i nieodwracalne uszkodzenia:

 • Oparzenia
 • Osłabienie układu odpornościowego
 • Uszkodzenia płetw
 • Śmierć

Zatrucie amoniakiem jest bardziej spotęgowane gdy woda w akwarium ma powyżej 7,0 pH. Pamiętajmy, że amoniaku nie widać i nawet jeśli mamy krystalicznie czystą wodę to jego stężenie może być w wodzie duże. Duże stężenia zazwyczaj mają miejsce w akwariach nowo założonych, gdzie nie ma bakterii odpowiedzialnych za rozkład tego związku.

Jak uniknąć zatrucia amoniakiem?

Nie wpuszczaj ryby od razu do świeżego akwarium – zanim wpuścimy rybę warto odczekać minimum 3 tygodnie, a najlepiej trzy. Czas ten pozwoli na rozwój różnych bakterii, które będą rozkładać trujące związki. Warto też kupić jakieś bakterie na start, by przyśpieszyć ten proces.

Wymieniaj często wodę – Przy ustabilizowanym biologicznie akwarium wystarczą podmiany raz na tydzień. Natomiast jeśli masz nowe akwarium i po zrobieniu testu wynik wyszedł wysoki, będziesz musiał wymieniać wodę, nierzadko nawet 100% jeśli wartość będzie znacznie powyżej bezpiecznej wartości. Wartość bezpieczna to 0 ppm

Usuwaj resztki jedzenia – Jeśli ryba nie zjadła wszystkiego musisz usunąć resztki w możliwie jak najkrótszym czasie.

Usuń gnijące rośliny – jak w przypadku pożywienia musimy usunąć gnijące rośliny gdyż również podlegają one rozkładowi i wytwarzany jest amoniak.

Azotyny NO2

Jak na grafice wyżej przedstawionej, bakterie zamieniają amoniak w azotyny jako produkt odpadowy. Azotyny są troszkę mniej szkodliwe dla twojego Bojownika, ale wciąż są dużym zagrożeniem. Wysokie stężenia NO2 zazwyczaj mają miejsce w nowych akwariach gdzie cykl azotowy dopiero startuje.

Jak uniknąć zatrucia NO2?

Przed wpuszczeniem ryby do akwarium, najlepiej odczekaj 3 tygodnie, niech woda w akwarium wytworzy odpowiednie życie biologiczne. O dojrzewaniu akwarium będziemy pisać w kolejnych artykułach.

Azotany NO3

Kolejne bakterie zamieniają Azotyny NO2 w Azotany NO3. Te ostatnie są najmniej szkodliwe, ale również nie należy przekraczać poziomu 30 ppm. Najlepiej gdyby poziom był poniżej 20 ppm.

Jak uniknąć zatrucia NO3

Regularnie podmieniaj wodę w akwarium, by rozcieńczyć szkodliwe związki. Dobrym pomysłem jest również dodanie większej ilości roślin. Rośliny najlepiej szybko rosnące jak np. Moczarka oraz rośliny pływające np. Salvinia natans.

Poziom pH

Istnieją dwa poziomy pH które mają wpływ na twoją rybę

 • Kwaśny – gdzie pH jest niższe nić 7,0
 • Zasadowy – gdzie pH jest wyższe niż 7,0

Bojowniki z reguły lubią wodę dość kwaśną od 5 do 7. Żeby odczytać wartość pH musisz się zaopatrzyć w testy do pomiaru. Mogą to być najtańsze testy paskowe, ale pomiary takie trzeba robić. Pamiętajmy, że elementy dekoracji mogą podwyższać pH naszej wody (np. niektóre kamienie), więc warto wziąć pod uwagę ten fakt przy wyborze elementów do akwarium.

Poziom twardości wody GH

Pewnie słyszałeś o miękkiej lub twardej wodzie. Twardość wody może być mierzona ilością wapnia i magnezu rozpuszczonego w wodzie. Bojowniki tolerują wysokie zakresy GH.

Poziom twardości węglanowej KH

KH jest bardzo ważny w naszym akwarium, ponieważ to ta wartość jest między innymi odpowiedzialna za stabilne pH wody. Kiedy KH staje się za niskie, może pojawiać się problem z pH i jego drastyczną zmianą. Szybka i duża zmiana pH może okazać się dużym zagrożeniem dla ryby i może prowadzić nawet do śmierci ryby.

2 myśli nt. „Jakie parametry wody dla Bojownika

 1. Michał

  Tak sobie myślę, że sklepy do każdej zakupionej ryby powinny dodawać takie ulotki informacyjne. Przecież taki początkujący nie ma w ogóle pojęcia o czymś takim jak parametry wody. Niestety ryby padają w akwariach masowo bo ludzie, którzy zakładają akwarium przeważnie dla dziecka nie mają pojęcia o jakiejś biologii i ryby po tygodniu zdychają. Przykre.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *