Jakie akwarium dla Bojownika? Czy małe akwarium może być?

Jakie akwarium dla Bojownika

Jak duże akwarium potrzebuje Bojownik

Krążą w internecie opinie, że ryby te nie potrzebują wiele miejsca, niektórzy nawet twierdzą, że im mniejsze akwarium tym ryba jest bardziej szczęśliwa.

Chociaż prawdą jest, że Bojowniki w naturze żyją na polach ryżowych w Tajlandii i innych częściach Azji, jednak nie jest to do końca tak jak to jest przedstawiane. Pola ryżowe w okresie suchym potrafią znacznie wyschnąć i rybom pozostaje niewielka przestrzeń życiowa, ale należy pamiętać, że te małe kałuże są częścią większego akwenu, który składa się z kompletnego ekosystemu. Odtworzenie takiego ekosystemu w akwarium jest bardo trudne i wymaga sporo czasu i doświadczenia, a i tak nigdy nie będzie tak dobre jak w naturze. Po za porą suchą Bojowniki “patrolują” teren w odległości do 2 metrów a nawet zdarza się, że do trzech metrów.

Pamiętajmy też, że obecnie Bojowniki Syjamskie pochodzą ze sztucznych hodowli i bardzo różnią się od swoich dzikich kuzynów, przede wszystkim nie są tak odporne i z tego względu trzeba im zapewnić jak najlepsze warunki.

Najmniejszy zbiornik w jakim możesz trzymać Bojownika to 10 litrów (tylko tymczasowo) jednak wszystko powyżej tego litrażu będzie o wiele lepszym rozwiązaniem dla twojej ryby. Optymalnym rozwiązaniem będzie akwarium o pojemności 20-30 litrów, ale i większe do 60 litrów też będzie dobre, jednak w większym akwarium musisz zadbać o wiele roślin i kryjówek, gdyż bez tego Bojownik może odczuwać stres w większym “gołym” zbiorniku. Pamiętajmy, że Betta jest rybą terytorialną.

Trzymanie Bojownika w mniejszych zbiornikach, a zwłaszcza w kulach jest niedopuszczalne i skutkuje spadkiem odporności ryby, a co za tym idzie częstymi chorobami i powolną śmiercią. Jeśli nie możesz rybie zapewnić chociaż minimum przestrzeni, nie kupuj ryby, bo skazujesz ją tym samym na cierpienie.

Musisz obowiązkowo w akwarium..

Twoim podstawowym obowiązkiem jest utrzymanie wody bez amoniaku i innych toksyn, które mogą działać na rybę zabójczo. Musisz pamiętać o częstych podmianach wody, a także cyklu azotowym, który będzie powstawać w twoim zbiorniku – by go nie zaburzyć. Musisz monitorować poziom amoniaku za pomocą specjalnych testów. Amoniak w wyższym stężeniu jest zabójczy. Pamiętaj też, że przy akwarium 10 litrów będziesz musiał wymieniać wodę częściej niż przy akwarium 30 litrów, a także łatwiej będzie Ci w większym akwarium osiągnąć ekosystem.

Przeczytaj koniecznie:

Jakie wyposażenie do akwarium dla Bojownika. Czy filtr musi być?

Parametry wody dla Bojownika

Najważniejsze
Bojownik nie może być przetrzymywany w kuli oraz akwariach poniżej 10 litrów.

3 myśli nt. „Jakie akwarium dla Bojownika? Czy małe akwarium może być?

 1. Skubany

  Ja mam dwa Bojownik w akwariach 20 litrów i mają się świetnie.

  Odpowiedz
 2. nata

  Mam bojka w 96 litrach i on praktycznie nie pływa w tym akwarium. Siedzi zazwyczaj przy filtrze w rogu i czasem gdzieś dalej popłynie, ale tak to nawet pół akwarium nie wykorzystuje, czy to normalne jest?

  Odpowiedz
  1. Bojownik Syjamski (adm)

   Bojownik widocznie czuje się zestresowany. Jeżeli nie masz w tym akwarium wielu roślin, kryjówek, ogólnie jeśli akwarium nie jest zarośnięte jest otwarta przestrzeń to czuje się zwyczajnie niekomfortowo. Pomyśl nad dekoracjami w dużej ilości, tj, rośliny, korzenie, kamienie itp.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *