Jaki filtr do małego akwarium

Filtr do akwarium dla Bojownika

Filtr jest jedną z najważniejszych rzeczy w naszym akwarium. Oczyszcza wodę i ją napowietrza oraz jest odpowiedzialny za cyrkulacje wody. Oczywiście można założyć akwarium dla Bojownika bez filtra, ale wiążę się to z bardzo częstymi podmianami wody, nawet kilka razy w tygodniu. Druga sprawa, że wraz z Bojownikiem często kupujemy jakieś rośliny do naszego akwarium a młode rośliny, które dopiero się ukorzeniają potrzebują w nocy tlenu.

Kupno filtra to niewielki koszt, zwłaszcza, że nie potrzebujemy filtrów z wyższej półki o dużej wydajności. Wystarczy najprostszy filtr, chyba że nasze akwarium jest większe niż 60 litrów i będą w nim mieszkać również inne ryby. Wtedy musimy się zaopatrzyć w filtr, który będzie jak najbardziej wydajny.

Minimalny ruch tafli wody

Kluczową rzeczą w hodowli Bojowników jest to, że nie lubią one dużego ruchu wody. Ma to uzasadnienie w tym, że w naturze ryby żyją przeważnie w stojących wodach i zbyt duży ruch wody jest dla nich nienaturalny a może okazać się nawet szkodliwy. Odmiany o długich płetwach, bardzo szybko się męczą przy znacznym ruchu wody i krótko mówiąc, można nieświadomie rybie zrobić krzywdę. Dodatkowo Bojowniki Syjamskie są mało ruchliwe i odpowiednia jest dla nich woda stojąca.

Jak ustawić filtr

Ustawienie filtra jest bardzo ważną rzeczą. Jak wcześniej wspomnieliśmy, ruch wody nie może być duży, musi być minimalny. Jeżeli filtr posiada regulacje przepływu, to raczej będziemy musieli ustawić ją na minimum. Najlepiej gdyby filtr był wyposażony w deszczownice, którą warto ustawić poniżej tafli wody skierowaną ku górze.

Jaki Filtr wewnętrzny do akwarium 20-50 litrów

Nie będziemy przedstawiać tutaj filtrów zewnętrznych, gdyż uważamy że taki filtr w małym akwarium, gdzie mieszka jedna rybka, nie ma zbytnio sensu, więc skupimy się na innych rodzajach.

Filtry wewnętrzne

Jednym z dobrych i niezawodnych filtrów jest Aquael Pat-Mini. Sprawdza się w każdym małym zbiorniku. Pobiera niewiele prądu i jest bardzo wydajny jak na swój rozmiar. Jednak dobrym rozwiązaniem jest dokupienie do niego gęstszej gąbki i dodatkową deszczownice, gdyż ciężko w mniejszych zbiornikach, ustawić go tak, by nie powodował znacznego ruchu wody.

Drugim dobrym filtrem do małego akwarium jest bardzo taniutki, bo można go nabyć już za nie całe 20 zł. model HJ-111B. Filtr jest wręcz idealny do zbiorników 20 litrów. Mały, cichy i posiadający deszczownice. Gąbka filtracyjna znajduje się w obudowie co niewątpliwie jest plusem, gdyż będzie nam łatwiej ją wyjąć i wyczyścić wkład.

Filtry Kaskadowe i gąbkowe na powietrze

Innym rozwiązaniem są filtry kaskadowe. Filtry te są nakładane na ściankę akwarium, więc taki filtr jest poza zbiornikiem i tym samym możemy zaoszczędzić w akwarium miejsce. Dużą zaletą jest to, że możemy w łatwy sposób wyczyścić materiał filtracyjny, gdyż gąbka jest na zewnątrz co daje duży komfort. Modele i ceny są różne, najtańsze możemy kupić już za około 30 zł.

Ostatnim jest filtr gąbkowy napędzany powietrzem i tutaj musimy od razu uwzględnić zakup dodatkowego napowietrzacza. Jednak pojawia się problem, gdyż większość tanich napowietrzaczy niestety głośno pracuje i nie do końca może nam się to podobać. Za cichy napowietrzacz musimy zapłacić sporo więcej i szczerze mówiąc nie jest to dobry pomysł, zwłaszcza że mamy dostępne alternatywne rozwiązania

Oczywiście wybór jest o wiele większy i nie sposób wszystkiego wymienić. To co przedstawiliśmy to najpopularniejsze modele i rodzaje filtrów w hodowli Bojowników.

Ważne!
Zadbaj o jak najmniejszy ruch wody.

2 myśli nt. „Jaki filtr do małego akwarium

  1. Michał

    Posiadam HJ-111B i sprawdza się bardo dobrze. Dobre jest to że filtr jest w obudowie i nie brudzi wody jak pat mini gdy chce się ściągnąć gąbkę. Mysle teraz nad kaskadowym do drugiego akwarium. Da się w nim wyregulować moc?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *