Jak długo żyje Bojownik i jak wydłużyć mu życie?

przez | 14 maja 2020

Na długość życia Bojownika składa się między innymi najważniejsza rzecz jaką jest środowisko w jakim ryba żyje. Czym lepsze zapewnisz warunki tym ryba będzie dłużej żyła. Średnio jest to 2-5 lat, ale rekordziści dożywali nawet 10 lat. W artykule dowiesz się jak wydłużyć życie swojej rybie, by była szczęśliwa w swoim akwarium i żeby dożyła godziwych lat.

Bojowniki ze sklepu zoologicznego

Nie ma co się oszukiwać, ogromna większość ludzi kupuje swojego pierwszego Bojownika w sklepie zoologicznym wprost z kubeczka. Niestety rzadko zdarza się, by Bojowniki były w innym miejscu niż kubeczek. Kupując taką rybę, nie tylko nic o niej nie wiemy, ale również dajemy ciche przyzwolenie na takie traktowanie.

Najlepszym możliwym sposobem jest zakup u hodowcy, wtedy będziemy mieć pewność co do pochodzenia ryby, jej wieku i mamy większą pewność, że ryba jest zdrowa.

Jaki jest wiek ryb kupowanych w sklepach zoologicznych?

Jak wspomnieliśmy, średnio Bojownik żyje od dwóch do pięciu lat i trzeba sobie uświadomić, że niekoniecznie u nas będzie tyle żył. Dlaczego?

Bojowniki sprzedawane w sklepach mają zazwyczaj 4-12 miesięcy i więcej

Tak, nie są to już ryby młodziutkie. Samce muszą urosnąć, by nabrać pełnego koloru, odpowiedniego kształtu płetw, a to zazwyczaj zajmuje kilkanaście tygodni do nawet 18 miesięcy. Więc jeśli myślisz, że kupujesz dwu lub trzymiesięczną rybkę, to niestety nie zawsze tak jest. Dlatego może się zdarzyć tak, że ryba pożyje u Ciebie rok i umrze, bo np. była sprzedana gdy miała już rok.

Jedynie samice są dostarczane do sklepów troszkę młodsze.

5 wskazówek jak dbać o dobre samopoczucie ryby

Na początku trzeba wiedzieć, że bardzo dużą role odgrywa tutaj genetyka. Nie wiemy do końca z jakiej hodowli pochodzi nasz Bojownik i jaką pule genów przejął. Ryby ze “złej jakości” stada, będą na pewno mniej odporne i bardziej podatne na niektóre choroby. Jednak tego nigdy do końca nie wiadomo.

Druga ważna rzecz to stres. Stres jest największym wrogiem naszej ryby i przez stres nasz Bojownik może zapaść na różne choroby., więc jest to rzecz, którą trzeba mieć na uwadze i dbać o to, by jak najmniej stresować naszą rybkę. Tutaj w przeważającej mierze mamy na to wpływ i trzeba zapewnić takie warunki, by wyeliminować sytuacje stresowe.

Wskazówka 1 ) Odpowiednie akwarium

Odpowiedni zbiornik dla Bojownika, to nie tylko litraż, ale bardziej mają tu znaczenie wymiary akwarium. Co z tego, że wsadzimy Bojownika do akwarium 32L które będzie miało wymiary 30x30x35 jak takie akwarium będzie za wysokie dla ryby, która często musi pobierać powietrze. Mniejsze akwarium 25L o wymiarach 40x25x25 będzie bardziej spełniało warunki, bo będzie posiadało odpowiednią dla Bojownika wysokość i dodatkowo ścianka 40 cm pozwoli uzyskać większy obszar dla ryby do pływania.

Tak więc nie litraż, a wymiary akwarium mają tu znaczenie.

Wskazówka 2) Kryjówki i rośliny

Aby zbliżyć się do jak najlepszego odwzorowania naturalnych warunków, w których żyje ryba, musimy stworzyć akwarium, gdzie będzie dużo roślin i kryjówek. Rośliny są niemal koniecznością, aby nasz Bojownik czuł się dobrze. Zarówno rośliny pływające jak i te sadzone w podłożu wpłyną bezpośrednio na komfort ryby. Dodatkowo korzenie, kamienie, łupiny kokosa i inne dodatki, które stworzą rybie kryjówki i gdzie będzie mogła się schować , odpocząć.

Pamiętajmy, by dekoracja w naszym akwarium nie miała ostrych krawędzi, o które ryba mogłaby się skaleczyć.

Wskazówka 3) Dobre parametry wody

Dobre parametry wody to nie tylko pomiary związków azotowych, pH. Należy również zadbać o dobrą cyrkulacje wody w akwarium. Prościej mówiąc nie może być w akwarium stref beztlenowych, czyli takich, w których woda stoi. Możemy to porównać do pokoju, do którego wchodzimy i nie ma w nim żadnego przepływu powietrza. Ryba w takich miejscach może czuć się źle. Należy więc, umieścić filtr w akwarium w takim sposób, by woda mogła być poddana cyrkulacji, stałemu przepływowi. Tutaj należy eksperymentować z ustawieniem filtra i mieć na uwadze, aby prąd wody nie był zbyt silny, bo Bojowniki tego nie lubią.

Należy także unikać skrajnych zmian parametrów wody. Podmieniając wodę, pamiętaj żeby to byłą woda odstana i o zbliżonej temperaturze, dobrze jeśli dwa dni przed podmianą przygotujesz wodę i dorzucisz do niej np. liść Ketapangu.

Wskazówka 4) Unikaj konfrontacji z innymi rybami

Często spotykamy się z pytaniami, czy można trzymać dwa Bojowniki w jednym akwarium. Można, ale w bardzo dużym akwarium i nie jest to w 100% bezpieczne. Dlatego jeżeli istnieje ryzyko, że ryby zaczną walczyć, należy postąpić rozsądnie i nie umieszczać ryb w tym samym akwarium.

Należy również, bardzo ostrożnie podejść do łączenia Bojownika z innymi rybami. Nie każdy Bojownik potrafi zaakceptować inne ryby i nawet jeśli wydaje się, że ich nie zauważa, to nigdy nie wiadomo do czego może dojść i nie jest tak, że to Bojownik zawsze jest agresorem, bo bardzo często to Bojowniki padają ofiarą innych ryb, nawet tych dużo mniejszych.

Inna sprawą jest to, że ryba czuje się źle w towarzystwie innych ryb, bo jak wiemy jest to ryba terytorialna i może ona stale czuć zagrożenie, obawiając się o swoje terytorium.

Wskazówka 5) Urozmaicona dieta

Dobra i urozmaicona dieta jest jedną z podstawowych rzeczy mający bardzo duży wpływ na zdrowie naszego ulubieńca.

Ogranicza nas jedynie budżet, ale nawet jeżeli nie wiele możemy przeznaczyć na pokarm dla naszej rybki, to dobrze by było zapewnić rybie minimum dwa rodzaje pokarmów. Karmienie ciągle jednym rodzajem pokarmu, może powodować, że rybie będzie brakować jakichś substancji odżywczych i na pewno nie wpłynie to na wydłużenie jej życia, a może przyczynić się do powstania różnych chorób.

Szczegółowo o żywieniu Bojowników, znajdziesz informacje w innym wpisie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *