Historia Bojowników

przez | 30 kwietnia 2020

Zawartość

Bojownik Syjamski

Ryby Betta są u nas znane jako Bojowniki Syjamskie. Ludzie często się zastanawiają skąd pochodzi ich nazwa.

Rybom nadano wspólną nazwę Betta, pochodzącą od starożytnego klanu wojowników zwanego “Bettah”. Oprócz tego, że nazwa pochodzi od walecznego klanu, to miejscowi ludzie w Tajlandii nazywali ryby również Ikan Bettah co oznacza gryzącą rybę.

Bojowniki stały się znane ponad 200 lat temu, choć znacznie wcześniej ubogie małe dzieci z Azji, łapały te ryby, aby wystawiać je do walk. Te ryby, które wygrywały, były uhonorowane jako mistrzowie wioski. Ciekawostką jest to, że dorośli również wystawiali swoje ryby do walk i nierzadko stawiali cały swój majątek, z nadzieją że ich ryba wygra.

Historia Bojowników Syjamskich

Pierwsze odkrycie Bojowników miało miejsce w Azji Południowo-Wschodniej. Ryby te pochodzą z Tajlandii, Malezji, Wietnamu, Indonezji oraz występują również w Chinach, gdzie żyją w ciepłej wodzie. Można je spotkać przeważnie w rzece Mekong, która płynie przez wiele krajów Azji.

Są przyzwyczajone do życia w małych kałużach gdy rzeki wysychają, przez lata przystosowały się do takich warunków. Bojowniki mogą również skakać z małych kałuży do większych jeśli zajdzie taka potrzeba. To właśnie susze i płytkie wody doprowadziły do tego, że ryba przystosowała się do oddychania tlenem atmosferycznym.

Oryginalnie w naturze Bojowniki mają kolory matowe zielone lub brązowe. Dzisiaj możemy zobaczyć różnokolorowe okazy tej ryby, które powstały z różnych krzyżówek uzyskanych przez doświadczonych hodowców. Betta jest jedną z najstarszych ryb hodowanych w akwariach domowych.

Naturalne środowisko

W krajach gdzie występują Bojowniki żyją one przeważnie w wodach stojących lub wolno płynących, często brudnych z dużą ilością liści, dlatego wszyscy hodowcy stosują liście Ketapangu w swoich hodowlach.

W naturze ryby odżywiają się wszelkiego rodzaju owadami. Są w zasadzie wszystkożerne i jedzą zarówno pokarm zwierzęcy jak i roślinny. Dieta ich składa się często z larw much, latających owadów, dżdżownic, włókna roślinnego i innych resztek. Jeśli masz swoją rybkę, to pamiętaj aby zapewnić jej wystarczającą ilość błonnika w diecie, by uniknąć zaparć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *